Install this theme
amischiefofmice:

anarchicaccordant:

anarchicaccordant:

c8sidhe:

drewmaggard:

readytobesuperfit:

woahhh….for people who complain eating right costs too much.

it’s not solely a matter of cost, it’s also a matter of habit, culture, and time. for some people, eating fast food was something they did all the time when they were kids, and to try to change that once they grow up is extremely difficult. heck that’s true for everyone, changing eating habits is always a hard thing to do.
there’s also a culture of obesity that persists among lower class people, who feel that they simply cannot do anything other than eat the way they do because those foods are a part of their identity. when that’s the case with people like the chinese who eat mostly vegetables, little red meat, and mostly tofu and white meat and fish that’s great, those are good, healthy choices. but when it’s things like chitlins and collard greens, that’s a problem. if you make your own food but that food is absolute garbage, that’s not going to be productive. and again, food as a cultural product is a good thing, but it can lead to a lot of problems.
and for a single parent household, where the parent has to work two shifts in order to make ends meet, there simply isn’t the time to cook a meal, and there isn’t money to make sure it’s a healthy one. you can go to the grocery store all you want, but if you’re dead tired after working a 12 hour day or whatever you’re not going to be able to cook the healthy food you and your kids need.
obesity is not a product of laziness, it’s a product of cultural factors that make unhealthy a better solution than healthy. and unfortunately, a lot of the time the main problem is people don’t know HOW to do it so that they can get past these barriers.

i guess also this person has never heard of food deserts

So hey.
Does anyone remember this?
Probably not. It’s been like a week since it was posted?
It took me about a half hour to dig this thing out of my dashboard. Seriously.
Anyways call me crazy but this has been nagging at the back of my head for like a week. I knew these prices were wrong when I saw them, I just knew it. So when I needed diced tomatoes and frozen corn for some vegetable soup that I’ve totally figured out how to make (Okay I haven’t figured that out yet but I’m working on it!) I figured that I’d do some price checking myself.
So uh.
I have two questions for the original poster of this.
1) What the fuck planet do you live on where meat is so cheap?2) How much do you think it would cost me to move there?
I compared prices at two locations. Both were at Waterworks Mall in Pittsburgh PA. It has both a Giant Eagle and a Walmart. Walmart didn’t have everything up here, but that’s okay! We can take that into account against this guy’s total.
So here are the actual prices that I found for the various items.
Walmart first:
2 pounds chicken breasts: $5.65 (Actual price $8.48 for 4 pounds)10 pounds potatoes: $4.478 ears corn: $6.24 (Actual price $1.56 for 2)1 pound peaches: $1.55 (Actual price $.85 for 8.75 oz. These were also canned)1 gallon skim milk: $3.531 pound 96% lean ground beef: N/A32-ounce tub of 99% fat-free Yoplait yogurt: $2.50 (It was also Dannon, not Yoplait)18-ounce canister of oats: N/A2 pounds of frozen sweet peas: N/A1 pound of dried kidney beans: N/A
His total for the stuff I found at Walmart: $12.18Try: $23.94 (Almost 100% more!)
And now for Giant Eagle.
Giant Eagle is a branch of grocery store, for those of you not familiar with it. I think it’s either a Pittsburgh thing or an East Coast thing, because my ex (Who lives in california) had no idea what a Giant Eagle was when I mentioned it.
Anyways:
2 pounds chicken breasts: $9.98 ($4.99 per pound)10 pounds potatoes: $12.90 OR $6.98 (Baking Potatoes @ 1.29 per pound OR 2 5 pound bags for $3.49 each)8 ears corn: $2.64 (Actual price $.99 for 3 ears. You could also buy 12 name brand ears of corn for $4.99 OR if you really feel like getting ripped off you could buy 4 de-husked ears for $4.99 from their produce section.)1 pound peaches: $1.591 gallon skim milk: $3.531 pound 96% lean ground beef: $4.49 (The highest they went was 92% lean. 96% would have been even pricier)32-ounce tub of 99% fat-free Yoplait yogurt: $2.50 (This was the Giant Eagle brand)18-ounce canister of oats: $22 pounds of frozen sweet peas: $3.501 pound of dried kidney beans: $1.99
His total: $19.54 Try: $39.20 (More than 100% more!)
So uh.
Yeah.
I’m going to go with “It does in fact cost too much to eat.”
Oh by the way?
Pot at Walmart = $25. The same pot at Giant Eagle? $20.
The moral of the story is don’t trust sparkpeople.com for your local food prices.
EDIT: One thing to keep in mind is that these were the cheapest prices I found. (Sticking to store brands and such) the “name brand” items were usually considerably more expensive. (Peas seemed to be the exception to that. It was only $3.58 for the name brand peas, as opposed to $3.50)
EDIT 2: Oh and the other moral of the story is not to shop for pots at Wal-Mart.

So hey, remember this? Still relevant. If anything, prices have gone up.

a+++ post

 The prices in that picture are laughable. Prices have gone up by the way. Food prices have been climbing, and are climbing faster now. Even if you order in bulk, or dry packed for long term storage. It is going to get a lot worse before too long, so enjoy it while it lasts, and if you can put some away for when the day comes that you find the market shelves empty.
P.S. Ramen still can’t be beat for calories per $. It’s not great, but it’s better than having nothing put away.

amischiefofmice:

anarchicaccordant:

anarchicaccordant:

c8sidhe:

drewmaggard:

readytobesuperfit:

woahhh….for people who complain eating right costs too much.

it’s not solely a matter of cost, it’s also a matter of habit, culture, and time. for some people, eating fast food was something they did all the time when they were kids, and to try to change that once they grow up is extremely difficult. heck that’s true for everyone, changing eating habits is always a hard thing to do.

there’s also a culture of obesity that persists among lower class people, who feel that they simply cannot do anything other than eat the way they do because those foods are a part of their identity. when that’s the case with people like the chinese who eat mostly vegetables, little red meat, and mostly tofu and white meat and fish that’s great, those are good, healthy choices. but when it’s things like chitlins and collard greens, that’s a problem. if you make your own food but that food is absolute garbage, that’s not going to be productive. and again, food as a cultural product is a good thing, but it can lead to a lot of problems.

and for a single parent household, where the parent has to work two shifts in order to make ends meet, there simply isn’t the time to cook a meal, and there isn’t money to make sure it’s a healthy one. you can go to the grocery store all you want, but if you’re dead tired after working a 12 hour day or whatever you’re not going to be able to cook the healthy food you and your kids need.

obesity is not a product of laziness, it’s a product of cultural factors that make unhealthy a better solution than healthy. and unfortunately, a lot of the time the main problem is people don’t know HOW to do it so that they can get past these barriers.

i guess also this person has never heard of food deserts

So hey.

Does anyone remember this?

Probably not. It’s been like a week since it was posted?

It took me about a half hour to dig this thing out of my dashboard. Seriously.

Anyways call me crazy but this has been nagging at the back of my head for like a week. I knew these prices were wrong when I saw them, I just knew it. So when I needed diced tomatoes and frozen corn for some vegetable soup that I’ve totally figured out how to make (Okay I haven’t figured that out yet but I’m working on it!) I figured that I’d do some price checking myself.

So uh.

I have two questions for the original poster of this.

1) What the fuck planet do you live on where meat is so cheap?
2) How much do you think it would cost me to move there?

I compared prices at two locations. Both were at Waterworks Mall in Pittsburgh PA. It has both a Giant Eagle and a Walmart. Walmart didn’t have everything up here, but that’s okay! We can take that into account against this guy’s total.

So here are the actual prices that I found for the various items.

Walmart first:

2 pounds chicken breasts: $5.65 (Actual price $8.48 for 4 pounds)
10 pounds potatoes: $4.47
8 ears corn: $6.24 (Actual price $1.56 for 2)
1 pound peaches: $1.55 (Actual price $.85 for 8.75 oz. These were also canned)
1 gallon skim milk: $3.53
1 pound 96% lean ground beef: N/A
32-ounce tub of 99% fat-free Yoplait yogurt: $2.50 (It was also Dannon, not Yoplait)
18-ounce canister of oats: N/A
2 pounds of frozen sweet peas: N/A
1 pound of dried kidney beans: N/A

His total for the stuff I found at Walmart: $12.18
Try: $23.94 (Almost 100% more!)

And now for Giant Eagle.

Giant Eagle is a branch of grocery store, for those of you not familiar with it. I think it’s either a Pittsburgh thing or an East Coast thing, because my ex (Who lives in california) had no idea what a Giant Eagle was when I mentioned it.

Anyways:

2 pounds chicken breasts: $9.98 ($4.99 per pound)
10 pounds potatoes: $12.90 OR $6.98 (Baking Potatoes @ 1.29 per pound OR 2 5 pound bags for $3.49 each)
8 ears corn: $2.64 (Actual price $.99 for 3 ears. You could also buy 12 name brand ears of corn for $4.99 OR if you really feel like getting ripped off you could buy 4 de-husked ears for $4.99 from their produce section.)
1 pound peaches: $1.59
1 gallon skim milk: $3.53
1 pound 96% lean ground beef: $4.49 (The highest they went was 92% lean. 96% would have been even pricier)
32-ounce tub of 99% fat-free Yoplait yogurt: $2.50 (This was the Giant Eagle brand)
18-ounce canister of oats: $2
2 pounds of frozen sweet peas: $3.50
1 pound of dried kidney beans: $1.99

His total: $19.54
Try: $39.20 (More than 100% more!)

So uh.

Yeah.

I’m going to go with “It does in fact cost too much to eat.”

Oh by the way?

Pot at Walmart = $25. The same pot at Giant Eagle? $20.

The moral of the story is don’t trust sparkpeople.com for your local food prices.

EDIT: One thing to keep in mind is that these were the cheapest prices I found. (Sticking to store brands and such) the “name brand” items were usually considerably more expensive. (Peas seemed to be the exception to that. It was only $3.58 for the name brand peas, as opposed to $3.50)

EDIT 2: Oh and the other moral of the story is not to shop for pots at Wal-Mart.

So hey, remember this? Still relevant. If anything, prices have gone up.

a+++ post

 The prices in that picture are laughable. Prices have gone up by the way. Food prices have been climbing, and are climbing faster now. Even if you order in bulk, or dry packed for long term storage. It is going to get a lot worse before too long, so enjoy it while it lasts, and if you can put some away for when the day comes that you find the market shelves empty.

P.S. Ramen still can’t be beat for calories per $. It’s not great, but it’s better than having nothing put away.

 
  1. crunchingcravings reblogged this from goodgoodgorilla
  2. theotherynnep reblogged this from obfuscobble
  3. justmeagaiin reblogged this from fitcurves
  4. chupicron reblogged this from obfuscobble
  5. cautioncat reblogged this from certifiedhypocrite and added:
    For $20 bucks, you can make from what is listed there, one hell of a tasty chicken stew… Not like, ALL of it. Just most...
  6. ferdisanerd reblogged this from amischiefofmice
  7. seerofdoom reblogged this from amischiefofmice and added:
    The prices in that picture are laughable. Prices have gone up by the way. Food prices have been climbing, and are...
  8. montypla reblogged this from warlord-darth and added:
    Not only are the prices for groceries WAY more than what’s here, I want to know what fucking KFC this person went to,...
  9. warlord-darth reblogged this from coolandexplody
  10. asinangel reblogged this from obfuscobble
  11. coolandexplody reblogged this from obfuscobble
  12. certifiedhypocrite reblogged this from amischiefofmice and added:
    My diet consists of a lot of potatoes, onions, eggs and the occasional meaty meat and a multivitamin… also frozen...
  13. averyterrible reblogged this from chupaflora and added:
    a good post
  14. sharkmafia reblogged this from amischiefofmice and added:
    okay now try the same thing at whole foods
  15. amischiefofmice reblogged this from chupaflora and added:
    a+++ post
  16. obfuscobble reblogged this from chupaflora and added:
    Anarchicaccordant is THE GIRL ON THE STREET GETTIN THE HARD JOURNALISTIC ANSWERS. Also yeah prices have gone up since I...
  17. chupaflora reblogged this from chupaflora and added:
    So hey, remember this? Still relevant. If anything, prices have gone up.
  18. obsidianswan reblogged this from perryj108
  19. rgshepherd reblogged this from stephaniecholz and added:
    um if that’s at walmart I AINT NEVUH SEEN THOSE PRICES
  20. vanessam6 reblogged this from josesantosjr
  21. geesellespeakss reblogged this from stephaniecholz
  22. josesantosjr reblogged this from stephaniecholz
  23. stephaniecholz reblogged this from xarianabanana
  24. itsmesimpleasthat reblogged this from alleinbesitz
  25. schrodingershipster reblogged this from amaditalks
  26. ohgoshitsjosh reblogged this from katrinateriyaki
  27. belowtheseabeyondthestars reblogged this from justquietlyexaminingmyprey and added:
    Oh, this is absolute bullshit. Our fruit and vegetable prices are through the roof just like everyone else’s. Not that...
  28. seekerkey reblogged this from colormecuurrvyy
  29. gross-gela reblogged this from doing-too-much
  30. doing-too-much reblogged this from theclubcouture
  31. theclubcouture reblogged this from xdarrylinabarrelx